NABORYInformacje o naborach, terminy i dokumenty

Najlepsi producenci nagrodzeni

Chcemy, aby dzięki temu konkursowi rozpropagowane zostały regionalne przysmaki, które przewyższają niejednokrotnie znane w kraju marki, wytwarzane tu napoje, a ponadto produkty turystyczne – objaśniał Mirosław Banach, wicestarosta tarnowski, a zarazem przewodniczący jury konkursu „Najlepszy Produkt Ziemi Tarnowskiej”. Nagrody jego laureatom podczas dożynek powiatu tarnowskiego, które odbyły sie 28 sierpnia 2011 r. w Ryglicach wręczył starosta tarnowski Mieczysław Kras.

Jedzenie z powiatu tarnowskiego jest smaczne, zdrowe i oryginalne, ciekawa jest też tutejsza oferta turystyczna – władze starostwa chcą, aby o tym wiedziało jak najwięcej osób. Temu celowi służy organizowany od kilku lat konkurs na najlepszy produkt ziemi tarnowskiej. Adresowany jest do drobnych przedsiębiorców, gospodarstw agroturystycznych czy kół gospodyń wiejskich. – Nie brakuje u nas różnorodnych potraw smakiem dorównujących, a niejednokrotnie przewyższających znane w Polsce marki – przekonuje wicestarosta tarnowski Mirosław Banach. – Tym bardziej, że producenci prześcigają się w pomysłowości, a jakość produktów zawsze jest wysoka dzięki temu, że nie stawiają na klienta masowego, ale takiego, który ceni naturalny smak, bez sztucznych dodatków i chemii.

Według przewodniczącego jury z roku na rok poziom konkursu jest coraz wyższy, bo jest tu spory potencjał. Przybywa gospodarstw agroturystycznych z wysokim standardem oraz smacznych wyrobów regionalnych, które starostwo chce promować poprzez takie właśnie przedsięwzięcia. W poprzednich edycjach największą furorę robiły kiełbasy i wędliny. W tym roku również nie brakowało ciekawych zgłoszeń. M.in. o zaszczytne dla swego produktu miano najlepszego z regionu tarnowskiego ubiegali się producenci pstrąga wędzonego z Zakliczyna, prołzioka i gomółki z Kowalowej, masła rzuchowskiego, twarożka wiejskiego z Janowic, pasztetu z gęsi po ciężkowicku i pierzgi w miodzie z Woli Rzędzińskiej. Jako dania regionalne zgłoszono m.in. sarninę po szlachecku z Ciężkowic, placek gaździny z Jamnej, botwinkę po polsku z Zakliczyna i… siuśpaja z Woli Rzędzińskiej. Tradycyjnie przedstawiono wina i nalewki, w kategorii produkt turystyczny tym razem rywalizowały same gospodarstwa agroturystyczne.

Przypomnijmy, że w kategorii agroturystyka pierwsze miejsce w tegorocznej edycji przyznano Gospodarstwu Agroturystycznemu SPA „Odnowa” pani Agnieszki Leszczyńskiej z Biadolin Radłowskich. Za najlepsze danie regionalne uznano „Sarninę po szlachecku” z Galicyjskiego Gospodarstwa Agroturystycznego „U Kazika” w Ciężkowicach”. W kategorii napój regionalny zwyciężyło wino białe półwytrawne „Solaris 2010” z winnicy „Zawisza” w Brzozowej, a mianem najlepszego w tym roku produktu regionalnego okrzyknięto „Prołzioka – nierówny placek” z Gospodarstwa Agroturystycznego „Wimika” Jolanty i Mariusza Kramarczyków w Kowalowej oraz „Masło Rzuchowskie” z Gospodarstwa Ekologicznego Pawła Czai z Janowic.

Jako danie regionalne wyróżniono ponadto „Botwinkę po polsku” z Gospodarstwa Agroturystycznego „Ziołowa Dolina” w Kończyskach, a produkt regionalny „Pstrąga wędzonego” z Gospodarstwa Agroturystycznego Stanisława i Lidii Żółkowskich w Kończyskach. Na wniosek wicestarosty M. Banacha poza konkursem komisja specjalne wyróżnienie przyznała Kołu Gospodyń Wiejskich w Woli Rzędzińskiej za niezwykle oryginalne przyrządzenie „Siuśpaja” czyli dania z dużą ilością kaszy jęczmiennej i suszonych śliwek.

Zwycięzcy w celach reklamowych mogą posługiwać się tytułem „Najlepszy Produkt Ziemi Tarnowskiej”. Nagrody podczas dożynek powiatowych w Ryglicach wręczył starosta Mieczysław Kras.