Miód jest doskonały w kuchni
|Słodki, lepki, bursztynowy, pyszny, wartościowy – tak możemy opisać wartościowy miód. Miód od wielu pokoleń wykorzystywany jest w naszej kuchni. Początki zastosowania miodu w potrawach sięgają czasów średniowiecza. Za czasów Piastowskich miód był elementarnym składnikiem dań i napojów. W tych czasach na stołach dworskich był uważany za smakołyk, łączono go nawet z orzechami.
Coraz popularniejszymi potrawami wykorzystującymi miód stają się dania z kurczaka a wśród nich marynowane skrzydełka w miodzie, pieczony kurczak posmarowany miodem i posypany sezamem i wiele innych. Miód łączy się również z rybami, tworząc nowe wyrafinowane smaki. Służy jako dodatek do sałatek. Wachlarz możliwości jest ogromny, wszystko zależy od naszej inwencji, można używać różnych gatunków miodu, aby znaleźć najbardziej odpowiadający nam smak.
Dodanie łyżki miodu do porannego musli dla osób dbających o linię będzie idealne połączenie. Musli, owoce i miód to bomba witaminowa z samego rana. Takie śniadanie zapewni organizmowi dużo energii na cały poranek.
Sos winegret to jeden z najpopularniejszych sosów z dodatkiem miodu. Podobną opcją dresingu jest połączenie łyżki miodu z sokiem z cytryny, solą i pieprzem. Świeże warzywa fajnie skomponują się z tymi sosami.
Miód jest doskonałym dodatkiem do wypieków. Cukier czy miód? Warto wybrać ten drugi słodki i lepki, doda ciastom wilgotności oraz niesamowitego smaku. Popularnym ciastem z dodatkiem miodu jest każdemu znany miodownik.
Woda, sok z cytryny i miód to mikstura, którą warto wprowadzić do codzienności na czczo. Ta mikstura stymuluje układ odpornościowy, poprawia nastrój oraz trawienie oraz jest dobrym sposobem na przemycenie miodu do codziennego jadłospisu. Chcąc wykorzystać jego zdrowotne właściwości, można smarować nim chleb, naleśniki, racuchy i bułki, a także dodawać go do jogurtu, twarożku.
Pomysłów i sposobów podawania miodu jest tak wiele, ile ludzi!
Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego