Karpackie Podkowy – galop w dobrym kierunku
|Projekt Karpackie Podkowy Lokalnej Organizacji Turystycznej „Beskid Zielony” nabiera rumieńców, ruszy z kopyta wiosną 2011r. Już dzisiaj warto dowiedzieć się więcej na temat tej niezwykłej inicjatywy. Przypomnijmy, że na terenie naszej LGD Pogórzańskiego Stowarzyszenia Rozwoju w projekcie uczestniczą Agro Ryglice Stacja Górskiej Turystyki Konnej w Ryglicach i stajnia koni – gospodarstwo agroturystyczne Paryja w Ołpinach.
Na stronie organizatora czytamy:
Nasz największy atut to różnorodność – nie ma w naszym projekcie dwóch takich samych ośrodków turystyki jeździeckiej. Turysta, przemieszczający się od stajni do stajni, w każdej znajdzie coś innego. Będzie mógł wybierać dla siebie konia spośród kilkuset lub spośród tylko dwóch, chodzić po kostce brukowej lub po błocie, mieszkać bardzo komfortowo, ale też i w warunkach typowo koniarsko-spartańskich. Będzie przejeżdżał przez dwie krainy geograficzno-przyrodnicze, zróżnicowane dodatkowo historycznie i kulturowo. Jeśli zaś będzie bystrym obserwatorem rzeczywistości, zobaczy wokół różnice geologiczne, odmienne sposoby gospodarowania, usłyszy odmienności językowe (gwarowe), a nawet zachwyci się kwitnącymi czereśniami skrytymi wśród drzew iglastych.
Ziemie te dzieli przynależność do odległych grup etnicznych (Łemkowie, Pogórzanie), przewaga lasów (Beskid Niski) i przewaga pól (Doły Jasielsko-Sanockie i Pogórze Ciężkowickie), cerkwie i kościoły, rzadkie zaludnienie (między wsiami nawet kilka godzin drogi konno) i problemy z rozgraniczeniem końca jednej od początku drugiej wsi), duże popegeerowskie gospodarstwa i siekanina małych poletek oraz wiele innych czynników. Łączą natomiast konie, głównie hucuły i małopolaki, ekumeniczne cmentarze z bitwy pod Gorlicami w 1915 r., ropa naftowa, wijąca się meandrami rzeka Ropa i wiele jeszcze innych atrakcji turystycznych.
W jednej wsi nowoczesność, w innej „etnograficzna” tradycja. Są w Beskidzie Niskim pegeerowskie zabudowania przerobione na ekskluzywne hotele, pensjonaty, „konio-cegielnie”, kompleksowe przedsiębiorstwa turystyczne, wielofunkcyjne gospodarstwa z fantazjami ułańskimi (trójkonna łamana tatrzanka z repliką maxima). Z kolei na Pogórzu zachowały się przeważnie drewniane chałupy z przystosowanymi dla koni zabudowaniami gospodarczymi, takie typowe tradycyjne stajnie.
Tworzymy pełny produkt dający szeroką gamę różnorodności, pozwalający potencjalnemu klientowi na indywidualny wycinkowy wybór lub korzystanie z całego pakietu. Przyjeżdżający do nas gość może być zarówno koniarzem spartańskim, uwielbiającym surowy styl rustykalny, jak i krupówkowym, pijącym wodę z garnuszka w kształcie konika w jednym z uzdrowisk.
Nasze atrakcje to: „Drewniane Perły”- świątynie wpisane na Światową Listę Dziedzictwa UNESCO na Szlaku Architektury Drewnianej, Magurski Park Narodowy z licznymi parkami krajobrazowymi, uzdrowisko Wysowa, koń huculski, Biecz miasto królów – architektoniczny „Diament Podkarpacia”, „Karpacka Troja”- wczesnośredniowieczny gród w Trzcinicy, „Leśne Cmentarze”- świadkowie burzliwej historii I wojny światowej, materialne dowody kolebki przemysłu naftowego na „Karpackim Trakcie Naftowym”, koronka klockowa z Bobowej – to tylko część skarbów kulturowych krainy Łemków i Pogórzan, zachodniej części Beskidu Niskiego i równoległego pasa Pogórza Ciężkowicko-Rożnowskiego, gdzie rozwój turystyki ma być jednym z głównych źródeł pomyślności mieszkańców. Jedynym rozwiązaniem w celu osiągnięcia sukcesu w rozwoju turystycznym regionu jest kreowanie, budowanie i funkcjonowanie produktów turystycznych wykorzystujących walory regionu z takim poszanowaniem natury i dziedzictwa kulturowego, aby źródło, z którego możemy czerpać, nigdy nie wyschło. Produkt turystyczny „Karpackie Podkowy” wpisany jest bowiem w zrównoważony rozwój turystyki. „Karpackie Podkowy” zapraszają na tereny zachodniej części Beskidu Niskiego i Pogórza Ciężkowickiego. „Karpackie Podkowy” są częścią produktu turystycznego związanego z turystyką aktywną „Hucuł i nie tylko”. Jednym z elementów to budowa świadomości ekologicznej, jako najtańszego sposobu ochrony środowiska, niezbędna do realizacji jednego z głównych celów projektu, jakim jest ożywienie i promocja proekologicznej turystyki jeździeckiej.
Więcej na stronie: www.beskidzielony.pl