Zgłoszenia do „Śladów przeszłości” czas zacząć!
|Zachęcamy do przyłączenia się do tegorocznej edycji programu „Śladów przeszłości”, która będzie upływać pod hasłem ZABYTKÓW PRZEMYSŁOWYCH! Rozejrzyjcie się wokół siebie i zaadoptujcie starą fabrykę, warsztat, narzędzia lub historie o dawnych zawodach!
Wypełnijcie formularz zgłoszeniowy!
Zgłoszenia można nadsyłać do 30 listopada.
Tegoroczna edycja Śladów przeszłości w głównej mierze nastawiona będzie na projekty dotyczące zabytków przemysłowych. Nie oznacza to jednak, że jeżeli macie inne pomysły, nie możecie ich realizować.
Zabytki przemysłowe są tematem mało popularnym być może dlatego, że często na pozór nie łączą się z historią narodu, którą tak lubimy się zajmować. W tym roku organizatorzy akcji chcą zainspirować do szukania historii – zarówno tej wielkiej, patriotycznej, jak i zwykłej, dotyczącej codziennego życia przeciętnych ludzi, w zabytkach, które były nieodłącznym elementem życia naszych przodków. Odkryjcie nieznaną historię starej, podupadłej fabryki, wejdźcie do opuszczonego warsztatu, przyjrzyjcie się starym narzędziom. Postarajcie się dowiedzieć do czego służyły, kto ich używał, co dzięki nim wykonał. To może być początek prawdziwej przygody! Takie odkrycia warto spisać, sfilmować, może stworzyć o nich wystawę. Pochwalić się nią rówieśnikom, zwrócić uwagę dorosłych! Taka na pozór mało znacząca historia może wiele powiedzieć o naszej kulturze i o ludziach, którzy ją tworzyli, pamiętajcie o tym!
Wszyscy którzy zgłoszą się do programu otrzymają publikacje z materiałami pomocniczymi. Znajdziecie w niej przykłady projektów, teksty teoretyczne dotyczące zabytków oraz wskazówki jak pracować z młodzieżą metodą projektu. Jesienią zorganizowany zostanie wirtualny festiwal dla młodzieży, a wiosną uczestnicy zostaną zaproszenie do udziału w finałowej konferencji!
„Ślady przeszłości – uczniowie adoptują zabytki” to program edukacyjny organizowany przez Centrum Edukacji Obywatelskiej we współpracy z Muzeum Historii Polski oraz Narodowym Centrum Kultury. Od marca 2006 roku działania wchodzą w skład programu operacyjnego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego – „Patriotyzm jutra”. W programie uczestniczą uczniowie i nauczyciele ze szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z całej Polski.